Přidejte se

Zajímá vás astronomie a chcete si postavit vlastní stanici pro detekci meteorů?

Veškeré informace k instalaci a provozu stanice jsou k dispozici na Wiki Global Meteor Network.
Pro větší usnadnění je k dispozici lokalizovaný manuál se seznamem potřebných dílů a návodem k jejich sestavení: zde
V manuálu uvádíme díly, které jsou dlouhodobě v praxi ověřené, spolu s odkazy na eshop Aliexpressu. Pokud máte možnost si totožný díl pořídit jinou cestou, nic tomu přirozeně nebrání. Doporučujeme ale držet se pokud možno uvedených komponent. V každém případě je třeba dodržet uvedený model Raspberry Pi4 či RockPi4, zmíněnou deskovou IP kameru se senzorem IMX291 nebo IMX307 a dané objektivy s vysokou světelností.

Nezbytné provozní parametry kamery:

  • manuální nastavení zisku kamery (gain)
  • snímkovací frekvence 25 fps
  • rozlišení 1280×720

Kamery s CMOS chipem Sony Starvis IMX291 nebo IMX307 jsou levnější a citlivější než dříve používané CCD kamery Watec 902H2(3) a poskytují vyšší rozlišení.
Porovnání lze nalézt např. zde.

Mechanické umístění kamery by mělo být co nejrobustnější, ideálně na zdi objektu, balkónu, případně masivním stožáru.
V zorném poli kamery by neměly být dominantní jakékoli předměty či objekty kromě oblohy. Menší obstrukci lze eliminovat tzv. maskou – viz manuál k RMS na Wiki.
Aktuální RMS image modifikovaný pro síť CSmon najdete tady:
Raspberry
Rock Pi4 C+

Na konci postupu popsaného v návodu bychom měli mít Raspberry (Rock) s nainstalovaným OS a připraveným systémem RMS pro komunikaci s kamerou a detekci meteorů. K dispozici je též VNC, ssh, samba atd.
Pro další pokračování nás prosím kontaktujte na csmon@csmon.eu , je třeba vygenerovat ssh klíče a přiřadit nové stanici jedinečné ID, dále zaregistrovat stanici v CSmonu.

Po vygenerování ID, a editaci souboru .config (souřadnice, nadm. výška, velikost zorného pole atd.) je třeba provést zaostření objektivu na jasnou hvězdu nebo planetu, ideálně pomocí mobilního telefonu se spuštěným VNC, popř. aplikací napojenou přímo na IP kameru.
Dále je nutné pomocí programu SkyFit2 provést základní astrometrii, k čemuž potřebujeme alespoň jeden snímek jasné oblohy s hvězdami v celém zorném poli.

Detaily všech těchto kroků najdete na již výše zmíněné Wiki.
Pokud máte hotovo, pak již nezbývá než rebootovat, a čekat na meteory 🙂